Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

3D YAZICILAR ile 3D TARAYICILAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

3D YAZICILAR ile 3D TARAYICILAR ARASINDAKİ İLİŞKİ
Zebra Proje

3D YAZICILAR ile 3D TARAYICILAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

Blog Yazısını İndirin

3D tarayıcılar ve 3D yazıcılar, insanların fiziksel nesneleri oluşturma ve çoğaltma biçiminde devrim yarattı. Bunlar iki farklı teknoloji olmalarına karşın; iş fiziksel nesnelerin dijital modellerini oluşturmaya geldiğinde el ele verirler. Bu yazımızda, 3D tarayıcılar ve 3D yazıcılar arasındaki ilişkiyi ve bunların harika fiziksel modeller oluşturmak için birlikte nasıl kullanılabileceğini keşfedeceğiz.

 

3D tarayıcılar ve 3D yazıcılar, ürünleri üretmenin daha verimli ve düşük maliyetli bir yolunu sağladıklarından imalat endüstrisinde hızla yaygınlaşıyor. 3D tarayıcılar, daha sonrasında 3D baskı için kullanıma uygun 3D çevresel verileri bir diğer deyişle ilgili parçayı hassas bir şekilde dijitalleştirmek için kullanılır. 3D yazıcılar ise bu elde edilen dosyayı üretmek için kullanır ve ürün prototiplerini hızlı ve doğru bir şekilde üretme yeteneği sağlar. 3D tarama ve 3D baskı, ürünlerin yapım biçiminde devrim yaratan, daha hızlı üretim sürelerinin yanı sıra uygun maliyet sağlayan iki heyecan verici teknolojidir.

 

İki teknolojiyi birleştirerek, dijital ortamda elde edilen 3D tarama verilerinden fiziksel 3D baskıya kadar arada minimum düzenleme ile neredeyse kusursuz bir üretim süreci oluşturmak mümkündür. 3D tarayıcılarla üretilen CAD verilerinin 3D yazıcılarla kolayca uyarlanıp üretilebilmesi, geleneksel yöntemlere kıyasla önemli bir maliyet ve zaman tasarrufu sağlar. Örnek olarak enjeksiyon yöntemi ile üretilecek bir ürün için onbinlerce dolar kalıp maliyeti yerine çok daha düşük maliyet ile parçayı üretmek mümkün hale geliyor. Elbette bu metod, şimdilik düşük adetli üretim yöntemleri için geçerli. Doğru CAD araçlarıyla uyarlama süreci, dijital veriler ile fiziksel üretim arasındaki boşluğu doldurmanın basit ve verimli bir yoludur. CAD modellerini bu şekilde uyarlayarak, karmaşık ve ayrıntılı ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmak mümkündür.

 

Bu durum, daha hızlı prototipleme ve testlerin yanı sıra son müşteriler için gerekli olan gerçek parçaları ve bileşenleri üretirken daha hızlı geri dönüş sürelerine olanak tanır. 3D yazıcı ile parça üretimi, üretimin hızını ve doğruluğunu, geleneksel yöntemlere kıyasla arttırırken bunu düşük maliyetle gerçekleştirir. Daha hızlı geri dönüş süreleri, yüksek doğruluk oranı ve artan ürün güvenilirliği bazı avantajları olarak sayılabilir. Bu durum hızlı prototiplemede parça ve bileşenlerin üretimi için ideal bir çözüm haline getirir.

 

3D Tarayıcılar Tarafından Üretilen Verilerin Uyarlanması

3D tarayıcılar, eksen ve koordinat teknolojilerini 3D görüntüleme tekniklerini kullanarak nesnelerin dijital ortamda 3D modellerini yakalar. Tarayıcılar tarafından üretilen verilerin 3D yazıcılara uyarlanması, şirketlerin parça geliştirme ve üretimle ilgili maliyetlerden tasarruf etmesine yardımcı olur. Ayrıca, gerekli tasarım değişikliklerini hızlı bir şekilde yapmalarına olanak tanıyarak teslim süresini azaltır ve kaliteli parçaların yüksek hassasiyetle üretilmesini sağlar.

3D tarayıcılardan gelen verilerin uyarlanmasıyla, üretim süreçlerinde kontrolü sağlayarak, sıkı toleranslar dahilinde doğru olan parçalar oluşturmak mümkündür. Bu hızlı ve hassas süreç, 3D modellerin oluşturulmasına ve nihayetinde 3D baskıya uygun parçaların hızlı bir şekilde üretilmesine olanak tanır. Bu süreç birçok imalat endüstrisinde önemli bir bileşen haline geldi ve gelişmiş boyutsal doğrulukla parçaların hızlı üretimini mümkün kıldı.

3D tarayıcılar, modern imalat endüstrisinde değerli bir araçtır. Gelişmiş eksen ve koordinat teknolojilerinin yanı sıra 3D görüntüleme tekniklerini kullanarak son derece hassas 3D modeller oluşturarak nesnelerin dijital ortamda yakalanmasına olanak tanırlar. Bu tarayıcıların ürettiği verileri 3D baskı sürecinde kullanmak, parça geliştirme ve üretimle ilgili masrafları azalttığı için şirketler için önemli maliyet tasarrufları sağlayabilir. Bu aynı zamanda, gerekli tasarım değişikliklerinin hızlı bir şekilde uygulanmasına izin verir ve sonuç olarak olağanüstü hassasiyetle yüksek kaliteli parçaların üretilmesine yol açar.

3D tarayıcılardan alınan verileri üretim sürecine dahil etmek, parçaların sıkı toleranslarla üretilmesini sağlayarak üreticilere üretim süreci üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bu hızlı ve hassas süreç, 3D modellerin oluşturulmasını kolaylaştırır ve bu da 3D baskıya uygun parçaların hızlı bir şekilde üretilmesini sağlar. Olağanüstü boyutsal doğrulukla övünen parçaların yüksek hızlı üretimine izin verdiği için bu sürecin birçok imalat endüstrisinde önemli bir bileşen haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Genel olarak, 3D tarayıcılar, şirketlerin üretim süreçlerini düzene sokmalarına, ürünlerinin kalitesini artırmalarına ve sonuç olarak kendi sektörlerinde daha büyük başarılar elde etmelerine yardımcı olabilecek, oyunun kurallarını değiştiren bir teknolojidir.

Karmaşık Geometrilerin Yeniden Üretim Süreci

Karmaşık geometrilerin klasik ölçüm yöntemleri ile ölçülüp 3D CAD modele aktarılması oldukça zahmetli bir süreçtir, hatta kimi geometrilerde imkansızdır. Örnek olarak antik dönemlerden kalma bir heykel ele alalım:

 

Yukarıdaki resimlerde görülen heykel ve el işçiliği ile üretilmiş objeleri manuel ölçüm cihazları ile ölçüp CAD datasını oluşturmak imkansız görünmektedir. Hem şekil hem de ölçü olarak bu iki kritik detayı yakalamak için 3D ölçüm sistemlerinden faydalanmak gerekecektir. Dakikalar içerisinde ürünün 3D STL datasını çıkarıp, gerekli prosesleri yapıp, CAD modellemeye ihtiyaç duymadan 3D yazıcı için uygun üretim datası elde edilebilir. Ardından ürünün dijital kopyasından 3D printer’ da üretim gerçekleştirilebilir.

Tersine Üretim

3D CAD datası kaybolmuş mekanik karmaşık şekilli parçaların da bu yöntem ile üretim süreci hassas ve hızlı olacaktır. Örneğin, daha önce 3D printer ile üretilmiş bir parçanın CAD datasına ulaşılamıyor ise, parçayı hassas lazer tarayıcılar ile dijitalleştirip STL data üzerindeki gerekli optimizasyonlar yapıp hızlıca 3D printer’ da üretime hazır hale getirilebilir.

 

Kayıp 3D CAD verileri ile mekanik olarak karmaşık şekilli parçaların üretim süreci bu yöntemle büyük ölçüde iyileştirilecektir. Süreç, kullanıcının ihtiyaçlarına duyarlı olacak ve kaliteden ödün vermeden hızlı bir şekilde parça üretebilecektir. Örneğin daha önce 3D yazıcı ile üretilmiş bir parçanın CAD verilerine ulaşılamadığı bir senaryoda bu yöntem çözüm sunmaktadır. Parça, yüksek düzeyde doğruluk sağlamak için hassas lazer tarayıcılar kullanılarak sayısallaştırılabilir ve ortaya çıkan STL verileri, 3D yazıcıda üretime hazır bir parça üretmek için optimize edilebilir. Bu sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda nihai ürünün yüksek kalitede olmasını ve kullanıcının beklentilerini karşılamasını da sağlayacaktır.

Sonuç

3D tarayıcılardan alınan verileri uyarlayarak, dar toleranslar dahilinde doğru olan parçalar oluşturmak, teslim süresini azaltmak ve yüksek hassasiyet sağlamak mümkündür. 3D tarayıcılardan alınan verilerin üretim sürecine dahil edilmesi, 3D baskıya uygun parçaların hızlı bir şekilde üretilmesine olanak tanıyarak önemli ölçüde maliyet tasarrufu ve gelişmiş boyutsal doğruluk sağlar. Genel olarak, 3D tarayıcılar, ve 3D printer’lar şirketlerin üretim süreçlerini düzene sokmalarına, ürünlerinin kalitesini artırmalarına, hız kazanma ve kendi sektörlerinde daha büyük başarılar elde etmelerine yardımcı olabilecek, oyunun kurallarını değiştiren iki yetenekli teknolojidir.

Tersine Mühendislik
Tersine Mühendislik

Tersine mühendislik (TM) hizmeti ile ürünlerinizi ya da parçalarınızı dijitalleştirerek, üretim ve ürün geliştirme süreçlerinizi modernize edebilir, fiziksel envanter ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. 3D tarama yoluyla TM, montajın ve parçanızın mevcut tüm bileşenlerinin son derece hassas bir 3D dijital modelini kolayca ve hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılar.

3D Tarama
3D Tarama

3D Lazer Tarama İşlemi lazer taraması yapılacak bir nesne sayısallaştırıcının yatağına yerleştirilir. Özel yazılım, lazer probunu nesnenin yüzeyinin üzerinde çalıştırır. Lazer probu, yüzeye bir lazer ışığı çizgisi yansıtırken, 2 sensör kamerası, nesne boyunca gezinirken lazer çizgisinin değişen mesafesini ve şeklini üç boyutlu (XYZ) sürekli olarak kaydeder.

Related Posts