Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Tahribatsız X-Ray Ölçüm

Radyografik Test (RT veya X-ışını ya da Gama ışını), ürünün hacmini inceleyen tahribat yapılmadan uygulanan bir test (NDT) yöntemidir. Tahribatsız x-ray ölçüm yöntemi ile elde edilen data diğer tarama cihazlarından alınan data gibi nokta bulutu datadır.

Tahribatsız 3D Ölçüm 

Radyografi (X-ray), operasyonlarında farklı katmanlardaki parçanın iç ve dış detaylarını görüntülemek için X- ışınlarını ve gama ışınlarını kullanır. Bu yöntem ile parçaların içi açılmadan tüm detaylar 3D olarak (.STL) elde edilir. iki boyutlu ve 3 boyutlu X-ray teknolojileri en kullanışlı tahribatsız muayene yöntemleri arasındadır.

Particle element
Particle element
Tahribatsız X-Ray Ölçüm

Radyografik Test ve Ölçüm Nasıl Yapılır?

Ölçülecek ürün, radyasyon kaynağı ile numune tarafından, emilmeyen ve radyasyon toplayan algılama bölgesi arasına yerleştirilir. Tüm alana ulaşan radyasyon limiti, ürünün içeriği olan malzeme türü ve kalınlığına bağlıdır. Temel olarak elde edilen görüntü, değişen radyasyon yoğunluğudur.

Tahribatsız 3D Kullanım Alanları

Numuneyi demonte etmek veya parçayı kesmek zorunda kalmadan bir nesnenin iç özelliklerinin incelenmesini sağlarlar. Günümüzde X-ray teknolojileri, son kullanıcı elektroniği, savunma, havacılık, elektronik, tıbbi cihazlar, plastik parçalar ve katmanlı üretim gibi sektörlerde tahribatsız analiz ve 3D görüntüleme için fazlaca kullanılmaktadır. Bu yöntem ile:

Parça içerisindeki boşluk ve gözenekler
Parçaların birbirleri ile olan montaj ilişkileri
Medikal uygulamalar için temassız ölçüm
Kusurlar ve çatlaklar
Geometrik boyutlandırma çalışmaları rahatlıkla yapılabilir.
Rakip ürün analizleri (Benchmark)