Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Mekanik Tasarım

Mechanical Design

Mekanik tasarım, tamamen yeni bir makinenin ya da ürünün oluşturulması veya mevcut makinenin ya da ürünün iyileştirilmesi faaliyetlerini kapsayabilir.

Teklif Alın
Mekanik Tasarım Mühendisi

Zebra Proje’de çalışan mekanik tasarım mühendislerimiz, mekanik sistemlerin analizini, tasarımını, kurulumunu ve bakımını yapan profesyonellerdir. Küçük bileşen tasarımlarından büyük ölçekli sistemlere kadar değişebilen çözümler üretirler. Mekanik Tasarım Mühendislerimiz, araştırma, geliştirme ve tasarımdan kurulum ve nihai devreye almaya kadar bir sistemin tüm aşamalarında çalışırlar.

İletişim
Mekanik Tasarım Ürünleri

Mekanik tasarım, teorik ve teknik bilginin tasarım yeteneği ile buluşmasının başarılı bir sonucudur. Mekanik tasarım ürünlerine örnek olarak, CNC tezgahının tasarımı, bir aracın tasarımı, bir elektrik motorunun tasarımı, bir asansör sisteminin tasarımı ya da özel makineler verilebilir. Tecrübeli bir mekanik tasarım ekibi tarafından tasarlanan bu ürünler gerekli testlerden sonra pazara sürüldüklerinde başarılı olur.

Teklif Alın

Mekanik Tasarım
Nedir?

Mekanik tasarım, mekanik nitelikli parçalar, bileşenler, ürünler veya sistemler tasarlanmasına verilen addır. Örneğin, mil, dişli ve bağlantı elemanları gibi çeşitli makine elemanlarının tasarımları mekanik tasarım ile yapılır. Mekanik tasarım süreçlerinde çok sayıda kriter vardır. Önemli tasarım kriterleri arasında işlevsellik, güvenlik, güvenilirlik, üretilebilirlik, ağırlık, boyut, aşınma, bakım ve sorumluluk yer alır.

Toplantı Talebi İletişim

Mekanik Tasarım – Makine Tasarımı

Zebra Proje

Mekanik Tasarım

Mekanik tasarım yapılırken, fonksiyonlar, spesifikasyonlar ve değerlendirme kriterleri açık ve eksiksiz bir şekilde ifade edilmelidir. Mekanik tasarımda fonksiyonlar, bir ürünün yerine getirebilecekleri için belirtilen terimdir. Fonksiyonlar genellikle nicel olmayan ifadelerle tanımlanır. Örnek ürün işlevleri, elektronik (şarj cihazı), temiz zeminler (vakum), taşıma nesneleri (mobil platform) veya destek yükleri (yapı) üzerindeki gücü şarj etmektir. Spesifikasyonlar, nicel ifadelerle açıklanan ayrıntılı gereksinimlerdir. Örneğin, ürün özellikleri; boyut, ağırlık, hassasiyet, çalışma hacmi, hız veya yük kapasitesi açısından tanımlanabilir. Spesifikasyonlar, aynı zamanda tasarım kısıtlamalarıdır. Değerlendirme kriterleri, istenen niteliksel özelliklerin ifadeleridir. Değerlendirme kriterleri, mekanik tasarımın faydalarını en üst düzeye çıkaracak ve dezavantajlarını en aza indirecek şekilde belirlenir. Mekanik tasarım, genellikle uygulama amaçlarına ve kısıtlamalarına bağlı olarak bir dizi malzeme grubuna odaklanır. Bu malzemeler; çelik, alüminyum, termo plastikler, termoset plastikler, kauçuk ve elastomerler, hafif metaller, cam, paslanmaz çelik, kompozitler ve seramiklerdir.

Toplantı Talebi

Mekanik tasarım ihtiyaçlarınızda bizi tercih etmek isterseniz, toplantı talebi butonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.