Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

3DLazer Tarama

3D Lazer Tarama, yüzeylerin ve modellerin 3D görüntülerinin lazerler kullanılarak elde edilmesi sürecidir.

3D Lazer Tarama 

Lazer tarama teknolojisi 1960’lara dayanır. İlk 3D tarama cihazları, görevi gerçekleştirmek için ışık, kamera ve projektörler kullanırdı. Kullanılan komponentlerin ebatları ve teknolojik limitlerden dolayı nesneleri taramak oldukça zordu.

Günümüzde, gelişen mikroişlemciler ve sensor teknolojileri sayesinde, nesneleri taramak saatlerden saniyeler seviyesine indi. Çapraz lazer ışınları ile nesne üzerine saniyede 1.65 milyon lazer noktası göndererek, veri toplama hızı muazzam hızlara ulaştı.

Teorik olarak; kaynaktan çıkan lazer ışınlarının nesne üzerine düştükten sonra hareketleri takip eden kameralı sensörler sayesinde veri toplama işlemi gerçekleşir. Anlık veri oluşumu bilgisayar ekranına milisaniyeler içerisinde yansır. Böylece dinamik ölçüm işlemi yapılmış olunur.

Particle element
Particle element
3D Lazer Tarama

3D Lazer Tarama Hizmeti

3D Lazer Tarama İşlemi lazer taraması yapılacak bir nesne sayısallaştırıcının yatağına yerleştirilir. Özel yazılım, lazer probunu nesnenin yüzeyinin üzerinde çalıştırır. Lazer probu, yüzeye bir lazer ışığı çizgisi yansıtırken, 2 sensör kamerası, nesne boyunca gezinirken lazer çizgisinin değişen mesafesini ve şeklini üç boyutlu (XYZ) sürekli olarak kaydeder.

Yüksek Data Oluşturma Hızı
Diğer yöntemlere göre data oluşturma hızı oldukça yüksektir.
Detaylı Tarama
Yüzey taraması yapıldığı için obje üzerindeki tüm detaylar alınır.
Sprey Yok
Parlak ya da mat yüzeylerin taranması için matlaştırıcı sprey gerektirmez.
Farklı Boyutlar Tek Sistem
Tek sistem ile farklı boyuttaki parçalar taranabilir.
Portatif
Sistemler taşınabilir olduğu için sahaya kolay sevk ve kurulumu gerçekleştirilir.
Işık Fark Etmez
Her türlü gün ışığı, karanlık ortamda ölçümler rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

HIZLI DOĞRU TEKRARLANABİLİR

Metroloji sınıfı lazer tarayıcıların en büyük özelliği, ölçüm tekrarlarını kararlı bir şekilde yerine getirir. Özellikle kalite kontrol süreçlerinde ölçüm cihazlarından talep edilen en önemli regülasyon, tekrarlanabilir olmalarıdır.

Büyük Ölçekli Parça Ölçümlerinde Tercih Sebebi

3D Lazer Tarayıcı sistemlerin mobil özelliklerde olmasıyla, laboratuvar ortamına giremeyecek büyüklükteki parçaların “yerinde” ölçülmesini sağlar. Kurulum ve çalıştırma süreleri oldukça kısa sürdüğünden dolayı operasyonel yetkinlikleri üst seviyededir. Açık ya da kapalı alanlarda çalışma özelliği, lazer tarama sistemlerini farklı kılan bir diğer üstün yanıdır. Özellikle, büyük ölçekli döküm fabrikaları gibi ağır imalat sanayinde sıklıkla tercih edilen sistemdir.

Zebra Proje