Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Rim Kalıplama

Reaction Injection Moulding

Rim Kalıplama, bir karıştırma ile aktive edilmiş reaksiyon yoluyla kalıpta doğrudan polimerizasyon yoluyla polimer parçalarının oluşturulması için bir imalat yöntemidir. Rim kalıplamanın avantajları arasında büyük parçaların üretilebilmesi, tasarım esnekliğini sağlaması, yüksek yüzey kalitesi ve uygun maliyetli olması sayılabilir.

Teklif Alın
Rim Kalıplama Üretim Modeli

Bir Kalıptan
50 - 200
Adet Parça

RIM kalıplama ile üretilmek istenilen parçanın yapısına bağlı olarak, bir kalıp kullanılarak ortalama 50-200 adet parça üretilebilir. Az adetli parça üretimi ihtiyaçlarınızı daha uygun maliyetli ve yüksek kalitede rim kalıplama yöntemi ile alabilirsiniz. Çerçeve, kapak, kulp, çok parçalı plastik muhafazalar, dahili bileşenler ve benzeri birçok parça üretebilirsiniz.

Teklif Alın
Rim Kalıplama Malzemeleri

Rim Kalıplamada
Sıvı Polimeler
ile İstenilen Özellikler

Rim Kalıplama, düşük viskoziteli sıvı polimerler kullanır. Bu polimerler, çeşitli kimyasal reaksiyonlar yoluyla genişler ve kalınlaşır. Polimerler ısıtılmış kalıba enjekte edildikten sonra sonunda sertleşirler. Rim tasarım süreci boyunca, istenen ağırlık, güç, yoğunluk ve sertlik özelliklerini sağlamak için hammaddeler ve kalıplama teknikleri seçilebilir ve özelleştirilebilir.

Malzemeleri Keşfedin

Rim Kalıplama
Nedir?

Rim (reaction injection moulding), birçok türde plastik parçayı üretmek için kullanılan düşük basınçlı, düşük sıcaklıklı bir kalıplı imalat yöntemidir. Rim kalıplama; tipik olarak savunma sanayii, havacılık, mühendislik, beyaz eşya ve otomotiv sektörleri için kullanılır.

Toplantı Talebi İletişim

Rim Kalıplama – Reaction Injection Moulding

Zebra Proje

Reaction Injection Moulding

Reaction Injection Moulding (RIM), iki sıvı hammaddenin (poliol ve izosiyanat) ayrı ayrı ısıtılmış bir kalıp boşluğuna az miktarda basınç kullanılarak enjekte edilmesini içeren bir işlemdir.

İki sıvı, kalıplanmış bir parça oluşturmak üzere polimerize oldukları bir ekzotermik reaksiyon oluşturmak üzere birleşir. Bu RIM işlemi, çok çeşitli fiziksel özellikler elde edebilir. Poliüretanın iki hammadde bileşeninin formülasyonuna ve karışım oranlarına bağlı olarak, bitmiş parçalar katı, çift yoğunluklu bir köpük olarak köpüklenebilir ve esnekten çok serte kadar değişebilir. Düşük işleme sıcaklıkları ve azaltılmış enjeksiyon basınçları nedeniyle RIM, değişken duvar kalınlığına ve pürüzsüz yüzey kaplamalarına sahip büyük bileşenlerin kalıplanması için çok uygundur. RIM parçaları yüksek gerilme mukavemeti, ısı direnci ve aşındırıcı asitlere veya çözücülere karşı direnç gösterir. Bununla birlikte, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, polimer bazlı parçaları bozabilir.

Toplantı Talebi

Parça üretimi ihtiyaçlarınızda Rim Kalıplama yöntemini tercih etmek isterseniz, toplantı talebi butonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.