Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Tersine Mühendislik

Tersine mühendislik ürünlerinizi ya da parçalarınızı dijitalleştirerek, üretim ve ürün geliştirme süreçlerinizi modernize etme mühendisliğidir. Böylelikle, fiziksel envanter ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. 3D tarama yoluyla, montajın ve parçanızın mevcut tüm bileşenlerinin 3D dijital modelini kolayca ve hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz. Bu son derece hassas bir hizmettir. Ürün tasarımının revize edilmesi ve mühendislik anlamında ürünün fonksiyonlarının iyileştirilmesi için kullanılıyor. Ayrıca rakip ürünler ile kendi ürününüzü farklı açılardan karşılaştırabilirsiniz. CAD datası olmayan ürününüzü yeniden üretmek isterseniz, tersine mühendislikten faydalanabilirsiniz.

Örneğin, bir ürünün nasıl çalıştığını, ne yaptığını ve hangi bileşenlerden oluştuğunu analiz etmek. Bir ürünün maliyetleri tahmin edebilirsiniz. Potansiyel patent ihlalini belirleyebilirsiniz.Değer mühendisliği, işletmeler tarafından da kullanılan ilgili bir faaliyettir. Ürünlerin yapısını bozmayı ve analiz etmeyi içerir. Ancak amaç, maliyet düşürme fırsatları bulmaktır. Otomotiv, beyaz eşya, savunma ve havacılık sektörleri tersine mühendislik hizmetinin öncü sektörleridir.

Teklif Alın

Tersine Mühendislik Nedir?

Yapısının, işlevinin ve işleyişinin analizi yoluyla bir cihazın, nesnenin veya sistemin teknolojik ilkelerini keşfetme sürecine Tersine Mühendislik denir. Tersine mühendislik ile bir şeyi parçalara ayırabilirsiniz. Parçaları bakımda kullanmak üzere çalışmalarını ayrıntılı olarak analiz edebilirsiniz. Orijinalinden hiçbir şey kopyalamadan aynı şeyi yapan yeni bir cihaz veya program yapabilirsiniz.

Toplantı Talebi İletişim

Reverse Engineering

Zebra Proje

Tersine Mühendislik Yöntemleri

CAD daha popüler hale geldikçe, tersine mühendislik; mevcut bir fiziksel parçanın 3D sanal modelini oluşturmak için uygun bir yöntem haline geldi. 3D CAD, CAM, CAE veya diğer yazılımları kullanabilirsiniz. Bu süreç, bir nesneyi ölçmeyi ve ardından onu bir 3D model olarak yeniden yapılandırmayı içerir. Tersine mühendislik yöntemleri kullanılan ölçüm yöntemine göre değişebilir. Fiziksel nesne, CMM’ler, 3D lazer tarama cihazı, 3D optik tarama cihazı veya bilgisayarlı tomografi gibi 3B tarama teknolojileri kullanılarak ölçülebilir. Genellikle bir nokta bulutu olarak temsil edilen, ölçülen veriler tek başına topolojik bilgiden yoksundur. Bu nedenle genellikle bir dizi NURBS yüzeyi veya bir CAD modeli gibi daha kullanışlı bir formatta işlenir.

Tersine Mühendislik Hizmeti

Tasarım amacını çıkararak, hasarlı veya aşınmış parçaların CAD modellerini oluşturan mühendislik hizmetimiz 3 aşamalıdır.

3D Tarama

Nesnenin geometrik özelliklerini tanımlayan milyonlarca noktayı yakalamak için bir dizi 3D tarama teknolojisi kullanabilirsiniz. Ham tarama verileri, boyut almak için kullanılabilen bir “Nokta Bulutu” olarak adlandırırız. Bu veri bulutunu, kalite kontrol çalışmalarında veya bir CAD modeli oluşturmak için bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Mesh Model Oluşturma

Proje, modelin nokta bulutundan oluşturulmasını gerektirmedikçe, bir sonraki adım mesh modeli oluşturmaktır. Üçgen yüzeyler oluşturan noktaların birleştirilmesiyle mesh model oluşturulur. Nokta bulutu gibi mesh model, inceleme veya boyut alma için kullanılabilir. Normalde bir CAD modeli oluşturmak için kılavuz olarak kullanılan örgü modelidir. Kabartmalı metin ve hatta çentikler gibi özellikler meshten çıkarılabilir ve modelleme sürecini hızlandıran bir kılavuz olarak kullanılmak üzere temel geometri çıkarılabilir.

CAD Model Oluşturma

Mesh veya nokta bulutu kılavuz olarak kullanılarak, CAD modeli oluşturulur. CAD modelinin doğruluğu, parçanın doğru bir temsilini sağlayan ilk tarama verilerine göre kontrol edilir. Meshten bir CAD modeli oluşturmanın bu aşamasında, gerçek parçayı etkileyebilecek herhangi bir hasar veya kusur çıkarılır ya da tasarım müşterinin taleplerine göre değiştirilebilir. Müşteri ayrıca parçada herhangi bir değişiklik istemezse, CAD model oluşturulduğu gibi de kullanılabilir.

Tersine Mühendislik Uygulamaları

Tersine mühendislik uygulamaları farklı sektörlerde farklı ihtiyaçları karşılamak için kullanılır. TM uygulamaları neler olabilir?

  • Kayıp belgeleri olan bir fiziksel parçanın 3D modelini oluşturma

  • Bir ürünün orijinal üreticisi artık ürün üretmiyor ise ürünün 2D / 3D dokümanlarının çıkarılması gerekebilir.

  • Kendi ürünlerinizin dijital 3D kaydını tutma

  • Rakiplerin ürünlerini değerlendirme, rakip ürünlerin iyi ve kötü özelliklerini tümüyle ortaya çıkarmak için

  • Yıpranmış parçaların deformasyon ve deplasman analizlerinde

  • Bir ürünün işleyişini analiz etme

  • CAD modeli ile gerçek geometriyi inceleme ve karşılaştırma

Toplantı Talebi

Siz de tersine mühendislik hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, toplantı talebi butonumuza tıklayarak, bizimle iletişime geçebilirsiniz.