Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Tersine Mühendislik

Reverse Engineering

Tersine mühendislik (TM) hizmeti ile ürünlerinizi ya da parçalarınızı dijitalleştirerek, üretim ve ürün geliştirme süreçlerinizi modernize edebilir, fiziksel envanter ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. 3D tarama yoluyla TM, montajın ve parçanızın mevcut tüm bileşenlerinin son derece hassas bir 3D dijital modelini kolayca ve hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılar. TM hizmeti, ürün tasarımının revize edilmesi, mühendislik anlamında ürünün fonksiyonlarının iyileştirilmesi, rakip ürünler ile kendi ürününü farklı açılardan karşılaştırma ya da CAD datası olmayan ürünü yeniden ürettirme gibi farklı taleplerden dolayı istenilebilir. Örneğin, bir ürünün nasıl çalıştığını, ne yaptığını ve hangi bileşenlerden oluştuğunu analiz etmek, maliyetleri tahmin etmek ve potansiyel patent ihlalini belirlemek vb. için kullanılır. Değer mühendisliği, işletmeler tarafından da kullanılan ilgili bir faaliyettir. Ürünlerin yapısını bozmayı ve analiz etmeyi içerir, ancak amaç, maliyet düşürme fırsatları bulmaktır. Otomotiv, beyaz eşya, savunma ve havacılık sektörleri TM hizmetinin öncü sektörleridir.

Teklif Alın

Tersine Mühendislik
Nedir?

Yapısının, işlevinin ve işleyişinin analizi yoluyla bir cihazın, nesnenin veya sistemin teknolojik ilkelerini keşfetme sürecine Tersine Mühendislik denir. Genellikle bir şeyi (örneğin bir mekanik cihaz, elektronik bileşen veya yazılım programı) parçalara ayırmayı ve bakımda kullanılmak üzere çalışmalarını ayrıntılı olarak analiz etmeyi veya orijinalinden hiçbir şey kopyalamadan aynı şeyi yapan yeni bir cihaz veya program yapmayı içerir.

Toplantı Talebi İletişim

Tersine Mühendislik – Reverse Engineering

Reverse Engineering
Nedir?

Reverse Engineering (RE) Türkçe’de tersine mühendislik anlamına gelmektedir. Tersine mühendislik, ticari ya da askeri avantaj için donanım analizine dayanmaktadır. Orijinal üretimde yer alan prosedürler hakkında çok az veya hiç ek bilgi olmadan son ürünlerden CAD data elde etmeye reverse engineering denir. Tersine mühendislik yani reverse engineering, işletmeler tarafından mevcut fiziksel geometriyi dijital ürün geliştirme ortamlarına getirmek için de kullanılır.

Toplantı Talebi İletişim

Tersine Mühendislik – Reverse Engineering

Zebra Proje

Tersine Mühendislik Yöntemleri

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) daha popüler hale geldikçe, tersine mühendislik; 3D CAD, CAM, CAE veya diğer yazılımlarda kullanılmak üzere mevcut bir fiziksel parçanın 3D sanal modelini oluşturmak için uygun bir yöntem haline geldi. Tersine mühendislik süreci, bir nesneyi ölçmeyi ve ardından onu bir 3D model olarak yeniden yapılandırmayı içerir. Tersine mühendislik yöntemleri kullanılan ölçüm yöntemine göre değişebilir. Fiziksel nesne, CMM'ler, 3d lazer tarama cihazı, 3d optik tarama cihazı veya bilgisayarlı tomografi gibi 3B tarama teknolojileri kullanılarak ölçülebilir. Genellikle bir nokta bulutu olarak temsil edilen, ölçülen veriler tek başına topolojik bilgiden yoksundur ve bu nedenle genellikle bir dizi NURBS yüzeyi veya bir CAD modeli gibi daha kullanışlı bir formatta işlenir ve modellenir.

Tersine Mühendislik Hizmeti

Tasarım amacını çıkararak, hasarlı veya aşınmış parçaların CAD modellerini oluşturan tersine mühendislik hizmetimiz 3 aşamalıdır.

1. 3D Tarama: Nesnenin geometrik özelliklerini tanımlayan milyonlarca noktayı yakalamak için bir dizi 3D tarama teknolojisi kullanılır. Ham tarama verileri, boyut almak için kullanılabilen bir “Nokta Bulutu” olarak adlandırılır. Bu veri bulutu, kalite kontrol çalışmalarında veya bir CAD modeli oluşturmak için bir kılavuz olarak kullanılır.
2. Mesh Model Oluşturma: Proje, modelin nokta bulutundan oluşturulmasını gerektirmedikçe, bir sonraki adım mesh modeli oluşturmaktır. Üçgen yüzeyler oluşturan noktaların birleştirilmesiyle mesh model oluşturulur. Nokta bulutu gibi mesh model, inceleme veya boyut alma için kullanılabilir. Normalde bir CAD modeli oluşturmak için kılavuz olarak kullanılan örgü modelidir. Kabartmalı metin ve hatta çentikler gibi özellikler meshten çıkarılabilir ve modelleme sürecini hızlandıran bir kılavuz olarak kullanılmak üzere temel geometri çıkarılabilir.
3. CAD Model Oluşturma: Mesh veya nokta bulutu kılavuz olarak kullanılarak, CAD modeli oluşturulur. CAD modelinin doğruluğu, parçanın doğru bir temsilini sağlayan ilk tarama verilerine göre kontrol edilir. Meshten bir CAD modeli oluşturmanın bu aşamasında, gerçek parçayı etkileyebilecek herhangi bir hasar veya kusur çıkarılır ya da tasarım müşterinin taleplerine göre değiştirilebilir. Müşteri ayrıca parçada herhangi bir değişiklik istemezse, CAD model oluşturulduğu gibi de kullanılabilir.

Tersine Mühendislik Uygulamaları

Tersine mühendislik uygulamaları farklı sektörlerde farklı ihtiyaçları karşılamak için kullanılır. TM uygulamaları neler olabilir?
  • Kayıp belgeleri olan bir fiziksel parçanın 3D modelini oluşturma
  • Bir ürünün orijinal üreticisi artık ürün üretmiyor ise ürünün 2D / 3D dokümanlarının çıkarılması gerekebilir.
  • Kendi ürünlerinizin dijital 3D kaydını tutma
  • Rakiplerin ürünlerini değerlendirme, rakip ürünlerin iyi ve kötü özelliklerini tümüyle ortaya çıkarmak için
  • Yıpranmış parçaların deformasyon ve deplasman analizlerinde
  • Bir ürünün işleyişini analiz etme
  • CAD modeli ile gerçek geometriyi inceleme ve karşılaştırma

Toplantı Talebi

Siz de tersine mühendislik hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, toplantı talebi butonumuza tıklayarak, bizimle iletişime geçebilirsiniz.