Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

TERSİNE MÜHENDİSLİK ve YAPAY ZEKA

TERSİNE MÜHENDİSLİK ve YAPAY ZEKA
Tersine Mühendislik

TERSİNE MÜHENDİSLİK ve YAPAY ZEKA

Şimdi İndirin!

Gelişmiş öğrenme algoritmalarının tersine mühendislik işleyiş süreci ile birlikte çalışması…

Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine mühendislik, fikirden üretime olan mühendislik sürecinin tersi bir yol izleyen üretimden fikre ulaştığımız bir yoldur. Tersine mühendislik yapabilmek için üretim yöntemlerine ve malzeme bilgisine hakim olmak önemli bir unsurdur. Tersine mühendisliği yapılacak parçanın üzerindeki hasarların, bozulmaların ve toleransların görülüp doğru yorumlanması için bilgi birikimi önem arz etmektedir.

 

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, belirli görevleri yerine getirmek için algoritmalar kullanarak öğrenen ve kendi kendini geliştiren sistemlerdir. Yapay zeka sistemlerinin kullanım alanları ise oldukça geniştir. Basit bir görseli algılamaktan en karmaşık ağ yapılarının çözümlenmesine kadar kullanılabilen ve kendini alanında geliştirebilen mantık ve sistem dizisidir.

Tersine Mühendislikte Yapay Zeka Nasıl Kullanılabilir?

Tersine mühendislikte yapay zeka, ilgili parçanın modellenmesi ve parçanın anlaşılması konusunda kullanılabilir. Örnek olarak bir mekanik parçanın tasarımı analiz edilerek 3D modellemesi (CAD dosyası) sisteme tanımlanabilir. Kritik noktalar ve olması gerekenler sisteme öğretilebilir. Sonrasında benzer parçalar bu algoritma ile hızlı bir şekilde modellemesi tamamlanabilir. Bu durum iş gücünden ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Kimi tasarımlar günler hatta aylar sürebilmektedir. Yapay zeka ile bu süreç saatlere belki dakikalara indirgenebilir.

 

 

Tersine mühendislik, aynı zamanda üretilmiş bir ürünün geliştirilmesi konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Geçmiş teknoloji ve bilgiler ile üretilmiş bir ürünün günümüz koşullarında daha dayanıklı ve daha sürdürülebilir bir şekilde üretimini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

 

Yapay Zeka Bu Sistemde Nasıl Rol Oynar?

Günümüzde yapay zeka, tasarımcıların rollerini kapmak için çalışmalara başladı. Örnek olarak bir taşıyıcı kolu ele alalım. Çeşitli yazılımlar ile taşıyıcı kola ait bağlantı elemanlarının koordinatlarını ve ölçülerini sisteme belirttiğimiz zaman daha az üretim maliyetine sahip daha dayanıklı tasarımları kısa sürede elde edebiliyoruz. Üstelik alternatifleri ile birlikte Bunun bir adım ötesinde ise 3D tarama sonucu elde edilen ham datayı olabilecek en mümkün şekilde işlenebilir bir dosya haline getirmek olacaktır.

 

Tersine Mühendislikte Yapay Zeka Kullanımı Hangi Seviyede?

Şu anda tersine mühendislikte yapay zeka tam anlamıyla kullanılabilir değil. Modelleme programlarının kendilerine ait otomatik tanımlama komutları var fakat bu komutlarda eksiklikler mevcut. Her tarama aynı hassasiyete sahip olmadığı için tolerans ve sapma değerleri farklı seviyelerde olmaktadır. Bu durum ise hassasiyete göre doğru yorumlamayı gerektiriyor. Mevcutta kullanılan sistemler bu durum için henüz yeterli altyapıya şu an için sahip değil.

Yapay Zeka Kullanımı Güvenli mi?

Yapay zekâ sistemlerinde sektörel anlamda tedirginlik de mevcut. Yapay zeka sisteminin her geçen gün kendini iyileştirmesi ve geliştirmesi için bu sistemin internete bağlantısı olması gerekmekte. Bu durum ise bilgi alışverişinin sürekli olması anlamına gelmektedir. İnternet bağlantısı olan bir sistem ise güvenlik açığı olmasını daha olası hale getiriyor. Tersine mühendislik işlemleri bir mobilya firmasından savunma sanayiine kadar tüm alanlarda kullanılması mümkündür ve aktif olarak kullanılıyor. Bu durum savunma, otomotiv, havacılık gibi sektörlerde bir risk unsuru oluşturuyor. Dolayısıyla herhangi bir bilgi sızıntısı büyük bir felaket ile sonuçlanabilir. Ayrıca, algoritmanın proje dahilinde yapılan bir tasarımın yapılışını öğrendikten sonra benzer formları başka firmaların tasarımlarında kullanma ihtimali de dikkat çekici bir endişe olabilir. Bunun çeşitli çözümler üretilebilir. Yapay zekayı çevrimdışı bir sistemde geliştirip çevrimdışı bir sistemde kullanılabilir hale getirmek kısmi olarak bir takım endişeleri giderebilir.

 

Özetle…

Sonuç olarak, tersine mühendislikte yapay zekâ kullanımı iş sürecini kısaltan ve verimli hale getirebilecek bir sistem olmasına karşın bu sistemin tam anlamıyla kullanılabilmesi ve gelişmesi için önümüzde uzunca bir yol var. Gerek kullanılan ve kullanılacak programlardaki güvenlik açıklarının kapatılması gerekse elde edilecek verilerin doğruluğu anlamında gelişime ihtiyaç vardır.

Tersine Mühendislik
Tersine Mühendislik

Tersine mühendislik (TM) hizmeti ile ürünlerinizi ya da parçalarınızı dijitalleştirerek, üretim ve ürün geliştirme süreçlerinizi modernize edebilir, fiziksel envanter ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. 3D tarama yoluyla TM, montajın ve parçanızın mevcut tüm bileşenlerinin son derece hassas bir 3D dijital modelini kolayca ve hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılar.

3D Tarama
3D Tarama

3D Lazer Tarama İşlemi lazer taraması yapılacak bir nesne sayısallaştırıcının yatağına yerleştirilir. Özel yazılım, lazer probunu nesnenin yüzeyinin üzerinde çalıştırır. Lazer probu, yüzeye bir lazer ışığı çizgisi yansıtırken, 2 sensör kamerası, nesne boyunca gezinirken lazer çizgisinin değişen mesafesini ve şeklini üç boyutlu (XYZ) sürekli olarak kaydeder.

Related Posts