Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

Üretimde Ürün Geliştirme ve 3D Tarama

Üretimde Ürün Geliştirme ve 3D Tarama
Tersine Mühendislik

Üretimde Ürün Geliştirme ve 3D Tarama

Bir ürün, bir fikir veya konseptle başlar ve nihai olarak pazarda bulunmadan önce tüm ürün geliştirme sürecinden geçer. Üreticiler, pazara çıkış süresini hızlandırmak, maliyetleri azaltmak ve rakipleri arasında öne çıkmak için ürünlerin gelişimini etkin bir şekilde yönetmeye çalışıyor. Bu blog yazımız, temel olarak ürün geliştirmenin ne olduğunu, ana aşamalarını, eğilimlerini ve zorluklarını ve 3D lazer taramanın ürün geliştirmeye nasıl dahil edileceğini açıklayacaktır.

Ürün Geliştirme

Ürün geliştirme, bir ürünün konseptten pazara sunulmasına kadar olan tüm yolculuğunu içerir. İşletme ve mühendislikte, mevcut bir ürünün yenilenmesi anlamına da gelir.

Ürün geliştirmenin ana aşamaları şunları içerir: Pazarın ihtiyaçlarını belirleme, Fırsat analizi, Fikir üretme, Fikirleri doğrulama, Model geliştirme, Prototipleme, Ürün piyasaya sürme ve Sürekli yineleme.

 

 

Ürün Geliştirmede 3D Tarama

Yenilikçi optik 3B tarayıcılar üç ana kategoriye ayrılır: izlenen 3B tarayıcılar, yapılandırılmış hafif 3B tarayıcılar ve el tipi tarayıcılar. 3D tarayıcı, dijital dünyada yeniden modelleme, analiz ve inceleme için gerçek dünya nesnelerini yakalamak için kullanılan bir cihazdır. Fiziksel temas gerektirmez ve iyi taşınabilirlik sunar. Prototipleri doğrulamak, yinelemeleri kaydetmek, ilk ürün incelemesini gerçekleştirmek ve daha fazlası için ürün geliştirme sürecinin adımlarına dahil edilebilir. Taşınabilirlikleri ve hızlı ölçüm hızları sayesinde, pazara çıkış süresini hızlandırmak için bu iş akışlarını hızlandırmaya yardımcı olabilirler. Geleneksel ölçüm yöntemleriyle karşılaştırıldığında, ikincisi kolaylık sağladığından öne çıkıyor. Kumpas veya şerit metre ile ölçüm yapmak zahmetli ve zaman alıcıdır. Koordine metroloji ekipmanı, programlama ve çalışma süreleri açısından zorluklarla birlikte gelir.

3D Taramanın Faydaları

Zebra Proje; otomotiv, demiryolu taşımacılığı, ağır sanayi ve kalıptan medikal sektörlere kadar uzanan endüstriler için ürün geliştirme konusunda geniş deneyime sahiptir. El tipi 3D tarayıcılarımızla, karmaşık ortamlarda çeşitli kaplamaları ve malzemeleri tarayabiliriz. İş akışlarını kolaylaştırmak için yüksek teknoloji ürünü 3D taramayı benimseyin.

Milimetre altı doğruluk

Çoğu taşınabilir 3D tarayıcı, 0,01 mm ila 0,1 mm aralığında doğrulukla gelir. Scantech’in 3D tarayıcıları, 3D verileri 0,02 mm’ye kadar yüksek doğrulukla yakalamak için gelişmiş algoritmalarla tasarlanmıştır. Mühendislerin hassas ölçüm sonuçları elde edebilmelerini sağlamak için idealdir.

Yerinde ölçüm için portatiflik

Portatif ve yüksek çözünürlüklü 3D tarayıcılar ile çevre koşullarından etkilenmeden istediğiniz yerde hassas ölçümler yapabilirsiniz. Kontrollü nem veya sıcaklığa sahip özel laboratuvarlara ihtiyaç duymazlar ve doğrudan atölyede kullanılabilirler.

%100 Tahribatsız

El tipi 3B tarayıcılar ve temassız 3B ölçümler, lazer ışınlarının parçaların yüzeyine yansıtılmasıyla gerçekleştirilir. Profesyonel bir 3D tarayıcı, nesnelere dokunmadan veya nesneleri değiştirmeden nokta bulutları oluşturabilir. Tasarımcılar, mühendisler ve üreticiler parçaları zarar vermeden ölçebilirler. Sonuç olarak, ölçüm nesnelerine potansiyel bir zarar verilmeyecektir.

Tersine Mühendislik
Tersine Mühendislik

Tersine mühendislik (TM) hizmeti ile ürünlerinizi ya da parçalarınızı dijitalleştirerek, üretim ve ürün geliştirme süreçlerinizi modernize edebilir, fiziksel envanter ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. 3D tarama yoluyla TM, montajın ve parçanızın mevcut tüm bileşenlerinin son derece hassas bir 3D dijital modelini kolayca ve hızlı bir şekilde elde etmeyi mümkün kılar.

3D Tarama
3D Tarama

3D Lazer Tarama İşlemi lazer taraması yapılacak bir nesne sayısallaştırıcının yatağına yerleştirilir. Özel yazılım, lazer probunu nesnenin yüzeyinin üzerinde çalıştırır. Lazer probu, yüzeye bir lazer ışığı çizgisi yansıtırken, 2 sensör kamerası, nesne boyunca gezinirken lazer çizgisinin değişen mesafesini ve şeklini üç boyutlu (XYZ) sürekli olarak kaydeder.

Related Posts