Workhub Plaza Kat:3 Ümraniye / İstanbul
+90 262 644 04 11

3D Tasarımdan Ardıl İşleme

3D Tasarımdan Ardıl İşleme

3D printer teknolojilerini her alanda kullanmaya başladık. Yakın tarihimizin en büyük teknolojik devrimlerden biri olduğu konusunda hemen her sektör aynı fikirde. Bu teknolojilerin ürün ve süreç yeniliği açısından neler getireceği konusunda hali hazırda çok sayıda çalışma, uygulama yapılmış olsa da, klasik yüzey işlemlerinin 3D printer teknolojisi ile ilgili uygulamasının bilinilirliği çok azdır. Yakın kıyılarımızın korunması ve devriye amaçlı üretilen, çok amaçlı platforma sahip hücum botların maket çalışması için Master Model firması ile ortak yürüttüğümüz 3D tasarımdan ardıl işleme kadar uzanan süreci anlatacağız.

Boyut itibari ile 26 metre olan hücumbot CAD datası, 150 mm’ye gelecek şekilde ölçeklendi. Ölçekleme sonrasında platform üzerinde bulunan ekipmanların (radar, silah kulesi, bot, bağlantı ekipmanları) ölçüleri de küçülmüş oldu. CAD ortamında her türlü işlem yapılabilirken, tasarlanan dataların aynı zamanda 3D üretime uygun olması gerekliliği vardır. Bunun için maket üretiminde birbirinden farklı 3D üretim sistemi ile çalışıldı. Bu bağlamda: gövde gibi büyük ölçekli parçaların üretimi için FDM tekniği, orta büyüklükteki ve el ile ardıl işlem yapılabilecek parçaları üretebilmek için MJF tekniği, el ile ardıl işlem yapılamayacak kadar küçük parçaları üretebilmek için SLA tekniği, ahşap kaideyi üretebilmek için CNC tekniği seçildi.

Yapılan düzenlemelerde, 3D üretimden çıkan ve ardıl işlem gören parçaların montajda hangi pozisyonda olacağı ve rahat yapıştırılabilmesi için kılavuz yuvaları açıldı. Bu sayede boyası yapılan parçaların gövdeye yapıştırması yapıldığında yapıştırma izleri ortada görünmeyecektir.

Tüm mekanik tasarım çalışmaları sonucunda, datalar ilgili üretim sistemlerinde üretildi. Sürecin en can alıcı kısımlarından biri de ardıl işlemlerdir. Endüstriyel maket üretimi ve ardıl işlemler konusunda uzun yıllardır deneyim sahibi olan Master Model, çıkan parçaları büyük bir titizlikle ardıl işlemlerini yapmış ve özel kamuflâj boyamasını yapmıştır.

Ortaya çıkan sonuç, beklendiği gibi kaliteli bir maket görüntüsüdür. CAD ortamında oluşturulan tüm detaylar fiziksel ürüne bire bir yansıtılmıştır. Mastermodel firması, maket boyamadaki deneyimini bu ürüne de yansıttı. Sonuç olarak, katmanlı üretim yöntemine uygun parçalar tasarlayıp, 3D parçalar üretip, parçaları ileri seviye ardıl işlemler ile nihai ürüne getirerek her türlü maket çalışması yapılabilir. Bu çalışmanın en büyük artısı, büyük ölçekli ürünleri maketleştirip her yerde sergileme imkânı olmasıdır.

Related Posts